Instalacja solarna jako źródło zielonej energii

Słońce można efektywnie wykorzystywać do generowania energii elektrycznej lub ciepła. Obecnie funkcjonuje wiele rozwiązań, które generują ogromne oszczędności w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejszają ogólne zanieczyszczenie środowiska.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą pozwalającą wykorzystać promieniowanie słoneczne jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Będąc świadomym, że prąd elektryczny drożeje z roku na rok, instalacja solarna jest w stanie zredukować koszty do 90%, co w dłuższej perspektywie jest znacząco odczuwalne w budżecie domowym.

Ogniwa fotowoltaiczne dzielimy na dwie grupy, dostępne obecnie na rynku:

Moduły monokrystaliczne

Moduły fotowoltaiczne wytworzone z ogniw monokrystalicznych posiadają obecnie najwyższą sprawność wśród wszystkich modułów fotowoltaicznych oraz żywotność wynoszącą co najmniej 30 lat. Ogniwo wykonane z jednego kryształu krzemu. Wysoki poziom sprawności paneli uzyskujemy w wyniku jednokierunkowej struktury kryształu. Metodę otrzymywania monokryształów opracował polski chemik Jan Czochralski w 1916 roku. Ten rodzaj modułów staje się wiodącą technologią solarną w ostatnich latach z uwagi na zwiększenie sprawności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.

Moduły polikrystaliczne

Moduły polikrystaliczne oraz multikrystaliczne produkowane w uproszczonym procesie technologicznym. Czysty półprzewodnikowo krzem rozpuszczony dzięki podciśnieniu pod szkłem ochronnym. Przelewany do tzw. kokili, w których w odpowiedniej temperaturze kierunkowo zastyga. Bloczki obrabiane są przy pomocy precyzyjnych pił do postaci słupków o kwadratowej powierzchni. Następnie kroi się i poleruje przy użyciu pił taśmowych do multikrystalicznych krążków krzemu o grubości 200 mµ. Taki pośredni produkt nazywany jest „płytką”. Sprawność wysokowartościowych jakościowo ogniw fotowoltaicznych polikrystalicznych jest ok. 3% niższa od paneli monokrystalicznych. Z uwagi na zmniejszenie różnicy w cenie w stosunku do paneli monokrystalicznych stają się one mniej popularne.